Opis Techniki

Technika Bowena jest holistyczną, manualną metodą terapeutyczną medycyny alternatywnej, stosowana komplementarnie lub samodzielnie.

Jest systemem informacji wysyłanych do organizmu pacjenta ze ściśle określonych punktów ciała, przenoszonych w postaci wibracji poprzez układ nerwowy do mózgu. Ten z kolei odbiera je jako bodźce do zapoczątkowania ogólnoustrojowych procesów naprawczych, przywracających organizm do równowagi, czyli najlepszego, pierwotnego, wzorcowego stanu zdrowia. Jest formą neuro-mięśniowego przeprogramowania, wykorzystującego pamięć komórkową i wrodzone zdolności organizmu do samoleczenia. Niewielka liczba subtelnych ‘ruchów Bowena’ sprawia, iż terapia ta jest nieinwazyjna, bezpieczna, nie wymusza niczego na organizmie, więc nie ma skutków ubocznych.

Jest wyjątkowo skuteczna, gdyż pozwala wyleczyć lub zauważalnie poprawić stan zdrowia wielopłaszczyznowo i w znacznie krótszym czasie. Leczenie zachodzi tu na wiele sposobów. Rozpoczyna się od zrelaksowania organizmu i przejęcia dominacji przez układ nerwowy przywspółczulny. Oczyszczenie organizmu przez pobudzenie nerek oraz układu limfatycznego. W dalszej konsekwencji następują procesy regenaracyjne i wzmacniające narządów i poszczególnych układów, co wiąże się z przywróceniem im funkcjonalności. Ma też miejsce rozwinięcie mechanizmów obronnych organizmu, zarówno w sferze fizjologicznej, gdzie poprawia się odporność (wirusy, bakterie, alergeny), jak również psychicznej i emocjonalnej, gdzie pacjent uodparnia się na czynniki stresogenne. Badania dowiodły wysokiego wskaźnika skuteczności tej metody (88%), jednakże nigdy nie jesteśmy w stanie określić długości i przebiegu procesu terapeutycznego. Wszystko pozostaje w gestii organizmu pacjenta, który dokonuje zmian naprawczych w sobie właściwym tempie, kolejności i zakresie. Przeciętnie wystarcza kilka zabiegów, zdarzają się też sytuacje, że już po pierwszym zabiegu obserwuje się zadowalającą poprawę, z drugiej zaś strony bywa, że dany organizm wymaga kilkumiesięcznej stymulacji. Z reguły małe dzieci (i zwierzęta), obciążone znacznie mniejszą ilością blokad i ograniczeń niż osoby dorosłe, dużo szybciej reagują na tę terapię, a procesy zachodzące w ich organizmach mają bardziej trwały charakter. Zabieg trwa od 25-45 minut i wykonuje się go przeciętnie raz w tygodniu. Zaczyna się z reguły w pozycji leżenia przodem (na brzuchu), następnie tyłem (na plecach). W niektórych przypadkach ostatnie ruchy wykonuje się w pozycji siedzącej. W przypadku specyficznych dolegliwości lub dyskomfortu pacjenta, pozycję wykonywania zabiegu można dostosować do jego potrzeb i możliwości. Optymalnie pacjent powinien być ubrany w cienką bawełnianą odzież. W rzadkich przypadkach jest konieczność pracy na nagim ciele. Podczas zabiegu terapeuta wykonuje sekwencje kilku tzw. ‘Ruchów Bowena’ przeplatanych kilkuminutowymi przerwami, podczas których pacjent odpoczywa w samotności. Po zabiegu pacjent powinien wspomóc swój organizm w oczyszczaniu i nawodnieniu, pijąc stosowne ilości wody. Wskazany jest też umiarkowany ruch i cierpliwość w oczekiwaniu na efekty. W trakcie trwania terapii Techniką Bowena nie wolno jednocześnie stosować innych terapii wymuszających cokolwiek na organizmie pacjenta:

  • manualnych
  • energetycznych
  • fizykoterapii

Warto też zrezygnować z FORSOWNYCH ćwiczeń fizycznych. Gimnastyka jest bardzo wskazana, ale lekka, nieinwazyjna, niesprawiająca bólu.

Przyjazne linki:

Script logo